.Artykuł ciąg dalszy.

Jest to sport popularny, bardzo emocjonujący, momentami dramatyczny. Jest grą prostą opartą o indywidualne umiejętności połączone ze sztuką współdziałania w zespole. Gwiazdy futbolu swoja sławę zawdzięczają nie tylko ciężkiej pracy, cierpliwości, zdolności do poświęcenia się i ciągłej chęci uczenia się i doskonalenia. Aby grać w piłkę należy biegać i kopać a to może robić każdy przeciętnie sprawny człowiek -dlatego piłka nożna jest tak popularna. Piłka nożna jest stara jak świat .Ok. 2000 lat p.n.e. Chińczycy grali w grę podobna do piłki nożnej nazywała się wtedy cu ju. Żółty Cesarz stworzył tę grę , aby przyuczyć żołnierzy do dyscypliny, zręczności, aby kształcić ducha zespołowego. Stała się w Chinach bardzo popularna grały w nią również kobiety. W czasach dynastii Han ( 206 p.n.e.) istniał podręcznik piłki nożnej w 25 rozdziałach. Drużyny liczyły co najmniej dziesięciu graczy, mianowano kapitana i bramkarza. W Tajlandii i Wietnamie istniała gra w piłkę pomiędzy chłopcami i dziewczętami. Do dziewcząt rzucano piłkę. Jeśli ją odrzucały, oznaczało to, że ten kto ją podał jest im obojętny. Gdy zatrzymywały, dawały wyraz swej sympatii. Począwszy od Birmy do półwyspu Malaka i od Sumatry do Moluków znana była gra w piłkę w kręgu. Miała ona zapewnić jej uczestnikom płodność . Rzucano w górę piłkę uplecioną z rotanu i nogą lub kolanem należało ją jak najdłużej utrzymywać w powietrzu. Gra przypominała japońskie kemari. Obok poezji, opanowanie sztuki „ kemari" należało do wyższego wykształcenia. W Indiach uprawiano kultową grę w odbijaną piłkę. Należała ona do najstarszych gier subkontynentu indyjskiego nazywała się bombat. W Egipcie w piłkę grały dziewczęta. Bawiły się naraz kilkoma piłkami wielkości piłki do tenisa grupami lub samotnie. Natomiast chłopcy poprzez grę w piłkę rozładowywali swój wrodzony pęd do zabawy. Indianie Ameryki Północnej uprawiali następującą grę w piłkę: na środku placu ustawia się drzewo wysokości ok. 14 – 15 m na szczycie umieszcza się ramę uplecioną z gałęzi . W ramę tą należało trafić kto to uczynił dostawał nagrodę. Formy placów do gry w piłkę i sama gra zmieniały się u Majów, Tolteków, Zapoteków, Misteków i Azteków. Niestety źle się kończył żywot wybrańców na ofiary po skończonej grze u Azteków. Ponoć był to wielki zaszczyt zginąć w czasie tej ceremonii. Przodków piłki nożnej jest wiele a ewolucja doprowadziła do zmian miejmy nadzieję, że na lepsze. Piłka nożna to gra, która ma bawić, uczyć współdziałania i sportowej rywalizacji. I taki jest cel organizowanego co roku turnieju międzyklasowego dla chłopców i dziewcząt w Gimnazjum nr 15 w Łodzi. Biorą w nim udział wszystkie klasy. Drużyny tworzą się spontanicznie i uczestniczą w rozgrywkach po lekcjach. Zaangażowani w turniej są nauczyciele wychowania fizycznego i uczniowie a nawet absolwenci naszej szkoły. Przepisy są tak opracowane aby w turnieju brała udział jak największa liczba uczniów. Do drużyny mogą zgłaszać się wszyscy uczniowie danej klasy i w czasie rozgrywek mogą dokonywać nieograniczonej liczby zmian. Ze względu na dużą liczbę drużyn opracowaliśmy pucharowy system rozgrywek. Boisko szkolne jest wyposażone w dwa małe boiska do piłki nożnej co pozwoliło nam na prowadzenie dwóch spotkań jednocześnie. Dzięki temu mistrzostwa przebiegają sprawniej. Finał to wielkie święto dla szkoły.