Pablo Software Solutions
Nasi Nauczyciele:

Anicenta Kryńska
Magdalena Stępniak
 Jacek Głogowski
Tomasz Kaźmierczak
Andrzej Łaska
Michał Snochowski
1% podatku = 1 piłka
Geting Bank S.A
65 1560 0013 2026 0001 1543 0002

(z dop.: dla gimnazjum 15)

(więcej informacji znajdziecie Państwo na dole strony głównej)
Ćwiczenia dotleniające i energetyzujące, ułatwiające koncentracje, zmniejszające napięcie.


CopyrightŠ by Jacek Głogowski. All rights reserved. Made by Infinity Computer Studios.

 Proponowane ćwiczenia dotleniają mózg oraz ciało, energetyzują, w zależności od potrzeb pobudzają lub wyciszają, ułatwiają koncentrację, zmniejszają napięcie i pomagają ujarzmić stres. Każdy z nas może wykorzystać je, by dobrze, bez napięć i problemów przygotować się do stresujących sytuacji oraz trudnych, ważnych zadań.

Ćw. dotleniające - wykonywać przed rozpoczęciem nauki, żeby dotlenić mózg i przygotować go do pracy oraz podczas krótkich przerw w nauce, co 30-40 min.

Ćwiczenie 1
Stań w lekkim rozkroku, unieś ramiona w bok i zegnij łokcie, ręce, skierowane dłońmi do przodu, zamknij w pięści. Robiąc wdech przesuwaj ramiona do przodu, zbliżając je do siebie, aż przedramiona zetkną się ze sobą. Jednocześnie zaokrąglij plecy i zamknij klatkę piersiową. Na wydechu wykonaj ruch w stronę przeciwną - prostując plecy i otwierając klatkę piersiową, powróć ramionami do pozycji wyjściowej. Staraj się oddychać przez nos, głęboko i spokojnie. Powtórz 12 razy.

Ćw. ułatwiające rozruszanie się, zapobiegające lub likwidujące zmęczenie fizyczne – zaleca się stosowanie go podczas krótkich przerw w nauce, co 1-1,5 godz.

Ćwiczenie 2
Stań w lekkim rozkroku, zapleć palce i przekręć dłonie tak, by skierowały się wnętrzem w dół, następnie unieś proste, splecione palcami, ręce nad głowę i naciągnij kręgosłup w górę. Utrzymując ramiona nad głową wykonaj wspięcie na palce i pozostań tak przez kilka sekund. Następnie opuszczając pięty na podłogę staraj się utrzymać dłonie w tym samym miejscu, w którym znalazły się po wspięciu na palce. Wymaga to jeszcze większego rozciągnięcia kręgosłupa i pleców. Na zakończenie opuść ramiona przed sobą. Powtórz całość 6 razy.

Ćw. zapobiegające lub łagodzące ból głowy i zmęczenie oczu, poprawiające obieg krwi i energii w obrębie twarzy i głowy - stosować podczas przerw w nauce, w przypadku odczucia napięcia w twarzy, czy zmęczenia oczu; ćw. szczególnie polecane podczas pracy przy komputerze

Ćwiczenie 3.
Siedząc na krześle energicznie rozcieraj dłonie, aż do ich rozgrzania. Potem przyłóż je do oczu i pozostań tak przez chwilę. Następnie ułóż środkowe palce dłoni na nasadzie nosa i kolistym ruchem pocieraj nimi skórę na zewnątrz w kierunku czoła, zrób ok. 6 kółek, po czym przesuń palce nad brwiami, dołóż palce wskazujące i kilkakrotnie pomasuj skronie kolistym ruchem w dół. Na zakończenie przesuń palce w dół ku szczęce i podbródkowi. Powtórz całość 6 razy.

Ćw. ułatwiające koncentrację, pobudzające umysł do bardziej wydajnej pracy – stosować w przypadku zmęczenia monotonią nauki lub, gdy występują trudności z koncentracji.

Ćwiczenie 4
Siedząc na krześle zakryj uszy dłońmi tak, żeby środkowe palce znalazły się z tyłu głowy, pod zewnętrzną wypukłością potyliczną. Na palcach środkowych ułóż palce wskazujące i naciskając nimi mocno spraw, żeby ześlizgując się uderzały w głowę. Wytworzy to w czaszce dudniący dźwięk, który oczyszcza i odświeża umysł oraz rozjaśnia myśli. Technika ta ułatwia również koncentrację. Wykonaj 24 uderzenia.

Ćw. pobudzające - wykonywać w razie wystąpienia znużenia, senności oraz rano w celu rozbudzenia.

Ćwiczenie 5
Stań w rozkroku, unieś ręce zgięte w łokciach na wysokość klatki piersiowej i wykonaj wolne wspięcie na palce. Następnie energicznie opuść pięty równocześnie uginając kolana, lekko pochylając się w przód i gwałtownie prostując ręce w dół. Powinieneś mieć odczucie, że całe ciało opada w dół i lekko sprężynuje. Powtórz 6 razy.

Ćw. odprężające i zmniejszające poziom napięcia – do wykonania w domu w stanach silnego zdenerwowania oraz w razie trudności z zasypianiem.

Ćwiczenie 6
Połóż się na plecach, ramiona ułóż wzdłuż ciała. Mocno zaciśnij pięści i napnij obie ręce bez podnoszenia ich. Utrzymaj napięcie przez ok. 5 sek., po czym rozluźnij się. Kolejno w taki sam sposób napinaj i rozluźniaj głowę i szyję, brzuch, klatkę piersiową i plecy, nogi oraz całe ciało. Technikę dotyczącą całego ciała powtórz 3 razy.

Ćw. rozluźniające, pomagające opanować emocje oraz uspokoić się w trakcie egzaminu - zaleca się wykonanie go tuż przed wejściem na egzamin, po usłyszeniu pytania, w trakcie odpowiedzi w przypadku zdenerwowania, czy "zacięcia się"; warto przećwiczyć technikę w domu, by bez problemów wykonać ją w sytuacji stresowej.

Ćwiczenie 7
W dowolnej pozycji ciała, na chwilę zamknij oczy i skoncentruj uwagę na brzuchu. Wykonaj wolny głęboki wdech rozszerzając brzuch na zewnątrz. Podczas wydechu wycofaj brzuch, pozwól mu się zapaść i powrócić do pozycji wyjściowej. Utrzymując koncentrację na brzuchu powtórz ćw. dowolną ilość razy w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujesz. Nawet jeden głęboki oddech brzuszny jest w stanie uspokoić emocje i "odblokować" umysł.



 



 








mistrzostwa szkołydzień sportućwiczenia